מניעת בעיות התנהגות אצל חתולים

לאמץ גור חתולים גורם לנו לים של כיף והנאה, אבל אסור לנו לשכוח שדי מהר (לפעמים יותר מדי מהר!) החתלתול המתוק והקטן שלנו יהפוך לבוגר, וזה בדיוק הזמן ללמוד איך לבסס איתו מערכת יחסים טובה, שתמנע בעתיד בעיות התנהגות. כשמחליטים לדלג על השלב הזה, הרבה פעמים זה נגמר בכך שהחתול ננטש, ולחתול בוגר עם בעיית התנהגות אחת או שתיים כבר די קשה למצוא בית.

אז איזה בעיות התנהגות הכי נפוצות לחתולים?
אתם כבר בטח יכולים לנחש, מדובר בשריטות רהיטים, לכלוך הבית, והתנהגות אגרסיבית. כדי לנסות ולמנוע את הבעיות הנפוצות, עקבו אחר הצעדים הבאים שיעזרו לכם לדאוג שהגור המתוק שלכם לא יהפוך למפלצת קטנה שהורסת לכם את הרהיטים והבגדים:

1. חשפו את הגור לכמה שיותר אנשים ומצבים. לגורים הרבה יותר קל להתרגל לסביבות שונות ולתנאי מחיה שונים מאשר חתולים בוגרים. ככל שתחשפו אותו ליותר דברים שהוא יכול לבוא איתם במגע כשיגדל (אנשים בגילאים שונים, גברים, נשים, חפצים בבית, דברים שעושים רעש וסביבות שונות) כך יגדלו הסיכויים שהוא לא יפחד מהם כשייחשף אליהם בעתיד. תנסו להראות לגור שלכם שאין מה לפחד מדברים חדשים ותציגו לו הכל כחוויה חיובית. איך? פשוט מאוד. קשרו כל חוויה כזאת למשהו שהחתלתול שלכם אוהב ומכיר, למשל: אם יש לכם מנשא, הכניסו כל כמה ימים חטיף למנשא, כך שהגור שלכם יתרגל אליו מגיל צעיר, וסביר להניח עם הזמן ייכנס אליו בעצמו.

2. מנעו נשיכות. הקדישו זמן למשחקים עם חתולכם. משחק הוא חלק חשוב וכיפי בחייו של החתול. חשוב מאוד לשים לב שלא לשחק איתו באמצעות האצבעות בידיים או ברגליים, מכיוון שהוא אינו מבדיל בין נשיכה כואבת לנשיכת משחק, ולכן חשוב להרגיל אותו מגיל צעיר לא לנשוך. מה עושים אם הקטנטן מתעקש לשחק עם הידיים או הרגליים? צועקים. פשוט צועקים "איי" כדי שידע שכואב לכם ולא נעים לכם, ומייד מוציאים משחק אחר כמו בובה מחוברת לחוט ומתגרים בו. המסר שאתם מעבירים לו הוא שחלקי גוף לא כיפיים למשחק, אבל צעצועים כן. תזכרו שחשוב להיות עקביים ולא לוותר.

3. ארגז חול נקי = בית נקי. הקפידו לנקות את ארגז החול אחת ליום, ולרוקן ולמלא אותו מחדש כל שבועיים. הסיכוי שהחתול שלכם יעשה את צרכיו מחוץ לארגז חול נקי הם קטנים.

4. הכינו פינות גירוד ייעודית. הסיבה שהחתולים שורטים היא כדי לחדד את הציפורניים. מומלץ לקנות מספר עמודי גירוד ולהכין בבית פינה מסויימת שבה הם יעמדו. בכל פעם שהגור שלכם ישרוט את העמוד, שבחו אותו במילים, לטפו אותו ותנו לו חטיף. אחרי שהחתול יתרגל תוכלו להזיז את "פינת הגירוד" לכל מקום אחר בבית.

5. למדו אותו פקודות בסיסיות. בניגוד למה שהרבה אנשים חושבים, ניתן ללמד חתולים פקודות. הם אפילו לומדים די מהר כשמתגמלים אותם. שיטת ה"קליקר" היא הנפוצה ללימוד פקודות פשוטות בקרב חתולים, וזו גם דרך נהדרת לעבוד על מערכת היחסים בינכם.

זכרו, חשוב להתחיל בצעדים האלו כבר מהרגע שהבאתם את הגור הבייתה, כדי שיסתגל, ילמד, ויהפוך לחתול בוגר שמתאים למשפחה שלכם. אם בכל שלב הוא מפתח איזושהי הפרעה, כדאי להתייעץ עם מומחים להתנהגות בעלי חיים שהרבה פעמים מביאים פתרונות יצירתיים ועוזרים להתגבר על הבעיות.

מניעת בעיות התנהגות בחתולים

בתמונה: שווארמה מדגמנת את מתקן הגירוד שלה

 

אהבתם את המאמר? שתפו את חבריכם!