בעיות התנהגות שונות ופתרונן

 

כמו לכל יצור חי, גם לחתול קיימות בעיות התנהגות אשר חלקן נפוצות יותר וחלקן פחות. בסדרת מאמרים אלו, ארצה לתאר מס' בעיות נפוצות, כאשר בכל מאמר אתמקד בבעיה אחת, ואפרט את הדרכים לפתרון. מקווה שתשכילו!

בעיה מספר 1- עשיית צרכים מחוץ לארגז החול

פתרונות:

  1. כאשר החתול מתחיל לעשות את צרכיו מחוץ לארגז הדבר בד"כ מעיד על מצוקה שבה הוא נמצא. עלינו לבדוק מאיזו סיבה התנהגות זו נובעת, ולכן דבר ראשון נוודא שהחתול אינו סובל מבחינה בריאותית. (חשוב חשוב חשוב!!!)
  2. הדבר הבא שנרצה לוודא הינו ארגז החול עצמו. למה הכוונה? בדיקת גודלו של הארגז, נקיונו, מיקומו בבית, צורתו וכמובן סוג החול אשר פעמים רבות משפיע על בחירתו של החתול היכן להטיל את צרכיו. לחתולים שונים עדיפויות שונות, חלקם יעדיפו חול פשוט, ולא יסכימו לעשות צרכים בארגז עם חול קריסטלי/מבושם. אנא בדקו מהי העדיפות של החתול האישי שלכם. חשוב לוודא שארגז החול גדול מספיק כדי שהחתול יוכל להיכנס לתוכו בנוחות. ישנם חתולים אשר מעדיפים ארגז חול פתוח על פני סגור. שים לב לרצונות של חתולך.

בחירת החול שבו משתמשים היא של החתול כפי שתואר קודם לכן (ולא שלנו הבעלים לצערנו…אנחנו מוזמנים לנסות כמובן, אבל הוא יתן את המילה האחרונה!) חשוב לשים לב שהחתול יוכל לחפור בחול (למלא אותו דיי עמוק), אך שלא ישקע בו.

מיקום הארגז- עליו לעמוד רחוק מקערות האוכל והמים, חשוב להניחו במקום שקט (למשל אם יש כלב בבית, רצוי במקום שהכלב לא יכול להגיע ולהציק לו), וחשוב למצוא מקום שבו יש לחתול שדה ראייה רחב על מנת שיוכל "להימלט" ממנו בעת הצורך.

ניקיון הארגז- כאשר החול הוא אינו מתגבש/קריסטלי, הקפידו לנקות את הארגז מדי יום! בשימוש בחול מתגבש, יש להוציא (ניתן בעזרת כף מיוחדת שקונים בחנויות חיות) את הגושים, ובמידת הצורך להוסיף חול. החלפה של כל החול צריך בד"כ פעם בשבועיים-שלושה. כמובן שמידי פעם יש לשטוף את הארגז עצמו עם מים וסבון.

דבר אחרון שאליו חשוב לשים לב הוא להתאים את מספר הארגזים למספר החתולים בבית – ואף רצוי שמספר הארגזים יהיה מס' החתולים+1. כלומר בבית שבו מגדלים שני חתולים, רצוי שיהיו 3 ארגזי חול במיקומים שונים (כדי שאף חתול לא יחסום לחתול אחר את הגישה לארגז).

3. הדבר הבא שנבדוק הינן סיבות רגשיות אשר עשויות לגרום לחתול להימצא בחרדה/במתח. מצבים כאלה עלולים להיגרם מסיבות שונות כגון – צירוף חית מחמד חדשה למשפחה, הולדת תינוק, מעבר דירה, שיפוצים וכו'. כאשר מוצאים את הסיבה, קל יותר לטפל בבעיה. כמובן כאן כבר נדרש איש מקצוע אשר ילווה ויעזור בפתרון . (בד"כ מאלף/יועץ להתנהגות חתולים)

מספר דגשים נוספים-

  •  על מנת שהחתול ישתמש בארגז החול בלבד, עלינו לנקות טוב טוב את ריח השתן. אז איך מנקים ??? (מידע זה נכון כמובן גם לכלבים)  עלינו להשתמש בחומר אנזימטי המפרק חלבונים – אופציה אחת היא אבקת כביסה "ביו", אופציה נוספת היא שימוש בחומץ מהול במים. לא להשתמש באקונומיקה!  – ריח זה דווקא מושך את החתול  לחזור ולעשות את צרכיו באותו מקום.
  • אולי החתול לא יודע להשתמש בארגז ?  חתולים הם יצורים נקיים מטבעם ובד"כ לומדים להשתמש בארגז עצמאית, בתנאי שהוא נמצא בסביבה מתאימה.

מקווה שהשכלתם ממאמר זה,

אנא שלחו לי למייל כל שאלה, אשמח לעזור !

כתיבת תגובה